Türkiye’de yaşayan yoksul mülteciler için şapka örerek farkındalık sağlamaya çalışan Hasibe Turan ve arkadaşları “Sevgimizi dokuduk ilmek ilmek” sloganıyla harekete geçti. Şapka örenler arasında Emine Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun yanı sıra çok sayıda erkek de var.

Soğuk havaların kendini fazlasıyla hissettirdiği şu günlerde savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan mülteciler için Hasibe Turan öncülüğünde bir grup anne kolları sıvayarak taşın altına ellerini koydu. İlk önce ailelerine daha sonra da yakın çevrelerine dağıttıkları bir çift şiş ve iplikle herkesi mülteciler için şapka örmeye çağıran Turan ve arkadaşları “Sevgimizi dokuduk ilmek ilmek” sloganıyla yola çıktı.Geçtiğimiz yıl Suruç’taki mülteci kampı ziyareti sırasında gördüğü manzaradan bir hayli etkilenen Turan “Onlar için neler yapabiliriz”diye epey bir kafa yormuş. Bir yakınının torunu için şapka ördüğünü görünce “Biz de şapka örerek bu kardeşlerimiz için bir farkındalık oluşturabiliriz”diye düşünmüş.Aile,akraba ve yakın çevre derken seslerini Emine Erdoğan ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’na duyurmayı başaran Turan ve arkadaşları onların da atkı ve şapka örerek projelerine destek verdiklerini söylüyor. Turan ve arkadaşları şimdi ördükleri binlerce şapkayı Maraş’taki mülteci kamplarında yaşayan çocuklara götürmek için gün sayıyor. PROJE ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR 1999 depreminde Yuvacık’taki depremzedelere yardım etmek için bir grup arkadaş olarak gönüllü faaliyetlerde bulunan Turan, Asitane Kültür Sanat Eğitim ve Dayanışma Vakfı’nı kururak bu çalışmalarına devam etmiş. Kadın ve çocuğu merkeze alan projeleriyle kısa sürede adından söz ettiren Turan, gönüllü arkadaşlarının da desteğiyle sosyal sorumluluk projelerinde bulunmuş. Son olarak ülkemizdeki zor durumda olan yoksul mülteciler için şapka örme projesi başlatan Turan, herkesin ipini şişini alarak kendince birşeyler yapmaya çalıştığını söylüyor. Sadece devletin ya da sivil toplumun değil herkesin bireysel olarak birşeyler yapması gerektiğini belirten Turan “Geçtiğimiz iki hafta boyunca beldiyeleri dolaşarak oradaki kadın belediye başkan yardımcılarıyla görüştük. Belediyelerimiz de bizlere destek oldu. Oralardan da el emeği göz nuru binlerce şapka geldi. Projemiz çığ gibi büyüyor. İlk etapta bin şapkaya ulaşmayı hedeflemiştik ama şu an on bin şapkaya ulaştık. Yazın da projemize devam ederek 50 bin şapkaya ulaşmayı hedefliyoruz”diyor. ŞAPKA ÖRMEMİZ SEMBOLİK Ülkemizde sadece Suriyeli değil Yemen,Libya,Fas,Tunus,Irak ve Cezayir kökenli birçok yabancı uyruklu yoksul kimselerin olduğunu belirten Turan dil,din ve ırk farkı gözetmeksizin herkese el uzatmak istediklerini söylüyor. Türkiye’nin zor durumda kalan mazlumlara kucak açan bir ülke olduğunu belirten Turan,Avrupa’da tek bir çocuğa yapılan yardımın medyada fazlasıyla yer aldığını söyleyerek “Ülkemiz tarafından yapılan çalışmalar ne yazık ki göz ardı ediliyor. Hükümetimiz bu noktada oldukça hassas davranıyor. Medyanın da vicdani muhasebesini yapması gerekiyor. Biz kadınlar olarak bu muhasebeyi yaptık ve şişimiz ipimizle onlara şapka örüyoruz. Bu çok sembolik bir şey ama amacımız bu konuda farkındalık oluşturmak” şeklinde konuşuyor.

Erkekler de iş başında Şapka örenlerin zengin kimseler olmadığını ve tamamen yardım etmek amacıyla projeye destek verdiklerini söyleyen Turan, maddi durumu iyi olanların para ya da erzak yardımı yaptığını belirtiyor. Bu projeyi sms yoluyla yani tek tuşa basarak da gerçekleştirebileceklerini ancak şapka örmeyi tercih ettiklerini dile getiren Turan ” Böylelikle onlara bedenen vakit ayırıyoruz ve empati kuruyoruz” diyor. Bir anne içgüdüsüyle resmi görüşmelerde dahi şapka ördüğünü belirten Turan “Sadece kadınlar değil birçok arkadaşımızın eşleri ve oğulları da örgü örerek bize destek veriyor. Emine Erdoğan ve Aile Bakanımız Sema Ramazanoğlu da şapkaları örmeye başladılar” ifadesinde bulunuyor. 

Kaynak: http://www.yenisafak.com/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fill out this field
Fill out this field
Please enter a valid email address.
You need to agree with the terms to proceed

Menu